Babka jajowata - doskonała na trawienie

Babka jajowata wspomaga pracę jelit, ułatwia wypróżnianie. Łuski babki są stosowane głównie jako źródło błonnika. Psyllium może pomóc złagodzić zarówno zaparcia i biegunki, jest stosowany również w leczeniu zespołu jelita drażliwego, hemoroidów i innych problemów jelitowych. Łuski są bogate w związki śluzowe, które stanowią 10-15% łupiny nasiennej. Kiedy łuski psyllium wchodzą w kontakt z wodą pęcznieją i tworzą śluzową masę, która pomaga transportowaćresztki pokarmowe przez przewód pokarmowy. Wg najnowszych badań nasiona psylium są skuteczne w obniżaniu poziomu „złego cholesteroilu” we krwi a także w obniżaniu poziomu glukozy. Pomaga w usunięciu zalegających resztek i substancji toksycznych z przewodu pokarmowego, co pomaga m.in. w zabobieganiu chorobom nowotworowym układu pokarmowego.

 
Niektóre z chorób w których pomocne są łuski babki jajowatej:
 
  • Zaparcia
  • Cukrzyca
  • Biegunka
  • Choroba serca
  • Hemoroidy
  • Wysokie ciśnienie krwi
Mimo, że badania nie są całkowicie jednoznaczne, dodając błonnik (12 g rozpuszczalnego błonnika dziennie) do swojej diety, a zwłaszcza psyllium, można pomóc obniżyć ciśnienie krwi. W jednym z badań w ciągu 6 miesięcy suplementacji błonnika psyllium znacząco zmniejszyło się zarówno skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi u osób z nadwagą i nadciśnieniem tętniczym.
Wysoki poziom cholesterolu
Rozpuszczalne włókna, takie jak te w łuski psyllium, guma guar, siemię lniane, i otręby owsiane - pomaga obniżyć poziom cholesterolu jednocześnie stosując dietęniskotłuszczową i ubogą w cholesterol. Badania wykazały, że psyllium może obniżyć poziomcholesterolu całkowitego jak i LDL ("złego") cholesterolu, które mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyko chorób serca. W połączeniu z lekami obniżającymi poziom cholesterolu, takich jak statyny, psyllium zapewnia dodatkowe korzyści w postaci zmniejszenia poziomu cholesterolu.
Otyłość

Badania i doniesienia kliniczne wskazują na to, że łuski nasion babki jajowatej  pomagają w zmniejszeniu apetytu i zwiększenia uczucia pełnego żołądka

image