Sposób przygotowania nalewki

 

Dzięki tej mieszance ziołowej przygotujesz samodzielnie tinkturę leczniczą. Leczy ona niezliczoną ilość schorzeń.

 

Opakowanie ziół (90,2g) należy zalać 1,5 litra 38-40% żytniówki lub dobrej wódki owocowej ( bez sztucznych barwników) w 2-litrowej butelce z szeroką szyjką lub dużym słoju, zakręcić i pozostawić na 14 dni w słonecznym lub ciepłym miejscu ( zimą np. przy kaloryferze). Nalewkę należy codziennie wstrząsać, również przed przecedzeniem do małych butelek i przed użyciem. Eliksir może być przechowywany przez wiele lat - im dłużej stoi, tym jest skuteczniejszy!

Do przygotowania nalewki z powodzeniem może służyć każda inna dobrej jakości wódka zbożowa lub rozcieńczony spirytus (ja osobiście używam żołądkowej czystej gorzkiej)

Sposób użycia tak przygotowanych ziół szwedzkich:

Wewnętrznie

Profilaktycznie, według "Starego Rękopisu", zażywa się rano i wieczorem po jednej łyżeczce do herbaty. Przy niedomaganiach każdego typu można przyjmować trzy łyżeczki do herbaty. Przy złośliwych schorzeniach należy zażywać dwie do trzech łyżek stołowych dziennie w następujący sposób: każdą łyżkę ziół szwedzkich rozcieńczyć 1/8 litra herbatki ziołowej, porcję taką podzielić na dwie części i pierwszą z nich pić pół godziny przed, a drugą pół godziny po posiłku.

Zewnętrznie

Aby zrobić okład bierze się, w zależności od potrzeb, mniejszy lub większy kawałek waty lub ligniny, zwilża ziołami szwedzkimi i przykłada na odpowiednie miejsce, które wcześniej smaruje się maścią nagietkową lub dowolną tłustą maścią. Na to nakłada się nieco większy kawałek folii plastykowej, aby nie pobrudzić ubrania. Na koniec okład przymocowuje się przy pomocy chusty, lub okręca bandażem.

Okład powinien, w zależności od rodzaju schorzenia, oddziaływać od 2 do 4 godzin. Jeśli pacjent dobrze znosi okład, można go również pozostawić na noc. Po zdjęciu okładu, skórę w miejscu jego przykładania należy przypudrować. Jeśli mimo to, u osób o bardzo wrażliwej skórze, wystąpią podrażnienia, należy okład stosować krócej lub na jakiś czas zupełnie z nich zrezygnować. 

Przy okładach, szczególnie tych pozostawianych na noc należy pamiętać o natłuszczeniu skóry!